HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Keep comfort simple with the Arlo Reclining Loveseat, available in premium leather upholstery. With handles on either arm, both people can adjust the recline and find a position that’s ideal for relaxation. Enjoy the support of pull-tufted, triple-divide back cushions which bolster your head, neck and lower back. As you unwind, sink into the comfort of contoured seats with chaise pads that gently support your legs and rounded pad-over track arms that take pressure off the forearms. Our patented DualFlex Spring System™ ensures firmness and flexibility as you sit. To create a look that’s all your own, choose from more than 50 leather or leather match options that look elegant and are easy to clean.
| Leather | Yes |
|---|
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 51.040 |
| Carton Weight | 293.000 lb |
| Product Weight | 293 lb |
| Weight | 293 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.