HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Lightly padded armrests outline its traditional design. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Devon |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 57.200 |
| Carton Weight | 234.000 lb |
| Product Weight | 234 lb |
| Weight | 234 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 72 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.