HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Get all the comfort you need and the luxurious look of leather with the Rio Reclining Loveseat. With a simple parachute release on either arm, both people can adjust the recline and find a position that’s ideal for relaxation. As you’re relaxing, enjoy the support of divided back cushions which bolster your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests take pressure off the forearms, while our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ ensures firmness and flexibility as you sit. To create a look that’s all your own, choose from one of 50 options of our premium leather that looks elegant and is easy to clean.
| Leather | Yes |
|---|
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 47.700 |
| Carton Weight | 188.000 lb |
| Product Weight | 188 lb |
| Weight | 188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Rio |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.