HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elevate your comfort level with the Arlo Power Recliner. Using a power control conveniently placed in the arm, you can easily transition from sitting to reclining for maximum relation. A USB charging port built in the control allows you to keep devices powered up and ready to for use. Our patented DualFlex Spring System™ offers firmness and flexibility as you sit, so you can rest assured that your recliner will stay supportive for years to come. Additional comfort-enhancing features include triple-divide back cushions that have a refined look and keep your head, neck and lower back feeling well-supported. A contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as you sit, while rounded pad-over track arms keep your forearms comfy. Choose from over 250 fabric options to outfit a recliner that perfectly suits your style.
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 158 lb |
| Product Weight | 158 lb |
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.