HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoy the soothing motion of the Arlo Rocking Recliner. In the sitting position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for lulling babies or relaxing solo. When you’re ready to lay back and relax, use the convenient handle in the arm to adjust the recline. Other features designed to enhance your well-being include pull-tufted, triple-divide back cushions that have a tailored look and support your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms reduce pressure on your forearms while offering a refined aesthetic. Reinforced by our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the contoured seat gives you a comfy place to kick back and unwind.
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Weight | 152.000 lb |
| Product Weight | 152 lb |
| Carton Volume | 30.431 |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.