HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoy the soothing motion of the Arlo Power Rocking Recliner, available in premium leather upholstery. When in the sitting position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for lulling babies or relaxing on your own. Ready to recline? Use the power control in the arm to effortlessly adjust the recline. Additional features designed to enhance your well-being include pull-tufted, triple-divide back cushions that have a tailored look and provide support to your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms reduce pressure on your forearms. Reinforced by our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, a contoured seat gives you a comfy place to kick back and unwind. Create a look that enhances your living space by choosing from more than 50 leather or leather match upholstery options.
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 160.000 lb |
| Product Weight | 160 lb |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.