HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power recliner. Easily recline back and unwind with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while a contoured seat, fully padded footrest and divided back cushion provide support for complete relaxation.
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 103 lb |
| Product Weight | 103 lb |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.