HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina reclining loveseat with console. Easily recline back and unwind in either seat with the pull of a handle in the arm. And the center console provides a place to store items and place drinks. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 52.00 |
| Carton Weight | 212 lb |
| Product Weight | 212 lb |
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 72 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.