HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Geneva features a double bustle-back cushion with vertical stitching details and a comfortable fully padded footrest for reclining in comfort. The arms are generously padded for extra relaxation. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Collection | Geneva |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 115 lb |
| Product Weight | 115 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Geneva |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.