HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rock yourself or a little one to sleep with the Mason Power Rocking Recliner. Enjoy the recliner’s soothing motion when you are in a sitting position, or transition to a recline using the power control on the side of the arm. Keep your phone or other mobile device charged with a convenient built-in USB port located in the power control. Our patented DualFlex Spring System™ ensures durability and offers a pleasing mix of firmness and flexibility. Other comfort-enhancing features include a high-divide back cushion that cradles your head and neck, additional tufting for lower back support and pad-over arms that take pressure off your forearms.
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 151.000 lb |
| Product Weight | 151 lb |
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.