HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoy an extensive range of soothing motion with the Mason Swivel Gliding Recliner. With a 360-swiveling feature, you can watch TV, easily turn to chat with someone and even check out what’s happening behind you. If you’re trying to relax, enjoy the chair’s gentle gliding motion, designed to help you unwind. Other comfort-enhancing features include a high-divide back cushion with tufting that takes pressure off your head, neck and lower back, and pad-over arms that support your forearms. Engineered for quality, this recliner is bolstered by our patented DualFlex Spring System™, which provides flexibility and a wide range of motion.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 160.000 lb |
| Product Weight | 160 lb |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.