HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Unwind with the soothing motion of the Rio Rocking Recliner. In the seated position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for rocking babies or yourself to sleep. When you’re ready to relax, use the convenient handle on the arm to adjust the recline. Other features designed to enhance your wellness include divided back cushions that support your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have refined look and keep your forearms comfy. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio Rocking Recliner will stay comfortable for years to come.
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 128.000 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.