HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Host your overnight guests in style with this comfortable classic. The Seabury sleeper is a great piece for your guestroom or family room. The stylish Seabury sleeper comes in twin, full, and queen sizes to best suit your needs. Customize away with your choice of fabrics and mattresses. We offer Visco and air mattress upgrades.
| Fabric | Yes |
|---|
| Width | 54″ (137.2 cm) 54INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 38″ (96.5 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Twin |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.5” plastic pyramid, screw-in |
| Pillows | 2 x 17” |
| Mattress | Twin size, innerspring |
| Optional upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
| Dimensions | 37 × 54 × 35 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Seabury |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.