HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton twin sleeper. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece that doubles as a bed. Offered in your choice of leather or Kashmira, this sleeper provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
| Leather | Yes |
|---|
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, and 1-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 37.60 |
| Carton Weight | 174 lb |
| Product Weight | 174 lb |
| Carton Volume | 37.600 |
| Carton Weight | 174.000 lb |
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 58 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.