HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoy the look of leather and the feel of high-end ergonomic seating with the Arlo Power Reclining Sofa. Available in more than 50 leather or leather match options, this sofa has a luxurious aesthetic that will last for years to come. To recline, simply touch one of the power controls on either arm. Both feature USB charging ports that will keep devices powered up for streaming or surfing the web. Pull-tufted, triple-divide back cushions bolster your head, neck and lower back, offering a refined look that will elevate the look of your living space. Rounded pad-over track arms support the forearms, while contoured seats with seat chaise pads take pressure off your legs. Top it off with our patented DualFlex Spring System™ that ensures a pleasing mix of flexibility and firmness as you sit, and you’ve got a power reclining sofa that’s built to last.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 74.010 |
| Carton Weight | 360.000 lb |
| Product Weight | 360 lb |
| Weight | 360 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Leather, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.