HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Stay comfortable and enjoy the luxurious look and feel of the Arlo Reclining Sofa, available in premium leather upholstery. While sitting together with your family, enjoy the support of pull-tufted, triple-divide back cushions which bolster your head, neck and lower back as you unwind. To recline, simply use one of the easy-to-access handles in either of the arms. As you are relaxing, sink into the comfort of contoured seats with chaise pads and take pressure off your forearms with rounded pad-over track arms. Our patented DualFlex Spring System™ ensures firmness and flexibility as you sit. To create a look that’s all your own, choose from one of more than 50 leather or leather match options that look elegant and are easy to clean.
| Leather | Yes |
|---|
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 74.010 |
| Carton Weight | 344.000 lb |
| Product Weight | 344 lb |
| Weight | 344 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.