HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add a touch of cosmopolitan allure to your living space with the Bond sofa. Its sophisticated mid-century style delivers clean lines with a structured tight-back design and refined welt trim. Mailbox-style arms soften the silhouette, while the included lumbar accent pillows add style. Square tapered legs, available in three finishes, and the ability to upholster in your choice of fabrics ensures you achieve the perfect look.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Bond |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Tight-Back |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 49.50 |
| Carton Weight | 121 lb |
| Product Weight | 121 lb |
| Carton Volume | 49.500 |
| Carton Weight | 121.000 lb |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 81 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bond |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.