HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Relax in a perfectly proportioned chair that balances simple sophistication with lasting comfort. A tight back and soft, reversible box seat cushions provide firm yet comfortable support, while a swivel base allows the chair to turn a full 360 degrees. Simple, clean lines and refined welt detailing offer a clean and tailored silhouette for any size living space.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Collection | Nora |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 20.100 |
| Carton Weight | 72.000 lb |
| Product Weight | 72 lb |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 33 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Nora |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.