HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Settle in alone or with a loved one on this effortlessly elegant loveseat perfectly scaled to fit into any size space. A tight back and soft, reversible box seat cushions offer firm yet comfortable support. Simple, clean lines, refined welt detailing, and two accent pillows make this loveseat an essential element of any living space.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Nora |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 33.70 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Carton Volume | 33.700 |
| Carton Weight | 95.000 lb |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 55 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Nora |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.