HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Built for unrivaled comfort and classic style, the Nora sofa features a tightly padded back, refined track arms, and square tapered wood legs for a clean and tailored silhouette that invites relaxation or conversation. Soft, reversible box seat cushions are accentuated with an elegant welt trim detail, while two accent pillows in a coordinating fabric complete the look. Modestly scaled, Nora’s streamlined design lends openness to any size space.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Nora |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 47.60 |
| Carton Weight | 118 lb |
| Product Weight | 118 lb |
| Carton Volume | 47.600 |
| Carton Weight | 118.000 lb |
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 77 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Nora |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.