HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Update your space with the chic Beck swivel chair. This high back arm chair cradles you in comfort while the wooden swivel base adds a modern twist. Great for any area of your home–a reading nook, bedroom, or to dress up your living room.
| Swivel | Yes |
|---|
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, tight, reversible |
| Legs | swivel base with legs. Frame Coil standard |
| Dimensions | 35 × 31 × 43 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | New Products |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.