HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoy the comfort of an ergonomic loveseat built for two with the Arlo Power Reclining Loveseat with Power Headrests. Thanks to a power control in either of the arms, both people sitting can independently adjust the recline and headrests to suit their mood. And with USB charging ports in the controls, you don’t need to worry about your devices dying. Pull-tufted, triple-divide back cushions keep your head, neck and lower back supported, while contoured seats with chaise pads take pressure off your legs as you sit. Rounded pad-over track arms give you place to rest your forearms and help you say relaxed. With our patented DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come. Choose from over 250 fabric options to create a look that’s all your own.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 54.10 |
| Carton Weight | 243 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.