HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Henry leather power reclining loveseat with console and power headrests and lumbar. This generously scaled frame is upholstered in a caramel brown leather, and features contoured seats and padded arms with a unique sculptural shape and welt trim. The center console contains a storage compartment, wireless charging tray and pop-out dual cupholders. Power recline, headrest and lumbar control on both sides allows for customized comfort, and included USB ports provide convenient device charging. The Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring provides lasting seat support.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, Console, Wireless Charging, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 48.576 |
| Carton Weight | 287.000 lb |
| Product Weight | 287 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Weight | 315.000 lb |
| Carton Volume | 52.950 |
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.