HUGE Furniture Clearance - Click -> HERE <- Now!
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Slim tapered arms and a tightly padded back make the Digby Inclining Sofa feel roomy even in smaller areas. This stationary looking motion piece adds a classic statement to your space with enhanced functionality of power incline with hidden leg support. Its exclamation-point arm is finished with a tall, tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Collection | Digby |
|---|---|
| Carton Volume | 58.725 |
| Carton Weight | 243.000 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 79 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.